Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergie na krmivo

To znamená, že pes není schopen určité složky potravy správně zpracovat. Následky mohou být velmi různorodé: pes často zvrací, postihují ho průjmy a hubne, trpí úporným svěděním a kožními vyrážkami, trávicí trakt má zaplaven bakteriemi a zvýšenou měrou se u něj vyskytují záněty(často v oblasti uší).

Z lékařského hlediska rozlišujeme mezi alergií na potraviny a potravinovou intolerancí. Příčinnou obou projevů onemocnění je nesnášenlivost vůči některým složkám potravy. V případě alergie se objevuje imunitní odpověď organismu, tělo tedy aktivně reaguje na alergen tím, že vylučuje odpovídající protilátky. Potravinová intolerance naproti tomu nevyvolává žádnou imunitní odpověď. V tom jsou rozdíly, z nichž plynou také možnosti stanovení diagnózy.

Existuje TEST

Alergii lze bezpečně stanovit testem séra (EIA). Tento test není u nás ještě na trhu, ale ve Velké Británii se již dlouhá léta úspěšně používá pod názvem Sensitest. Reakce psa se testují u šestnácti potravin: testuje se 9 zdrojů proteinů a 7 zdrojů uhlovodanů. Testovanými zdroji bílkovin jsou hovězí maso, vepřové, jehněčí, kachní, kuřecí, krutí maso, vejce, ryby a kravské mléko. Jaako zdroje uhlohydrátů se testují pšenice, sója, ječmen, rýže, brambory, kukuřice a oves. Výhodou tohoto laboratorního lékařského vyšetření je rychlost a spolehlivost, se kterou lze identifikovat příslušný alergen. Tímto testem lze navíc zajistit okamžité alergické reakce, ale také zpožděné alergické reakce, protože tělo často nereaguje na přivedený alergen okamžitě , ale až s určitým časovým zpožděním. Nevýhodou je, že Sensitest funguje skutečně jen u alergií. alergie a intolerance se však bohužel vyznačují stejnými klinickými příznaky. Intolerance se ale vyskytují mnohem častěji. Ty však s pomocí uvedeného testu zjistit nelze. Proto je možné, že test provedeme úplně zbytečně, aniž by přinesl nějaký výsledek, právě proto, že nejde o alergii, ale o potravinovou intoleranci.

Dieta uzdravuje

Abychom mohli správně diagnostikovat alergii i intoleranci, dostane pes hypoalergenní eliminační dietu. Základní pravidlo lékařské diagnostiky zní:

1.Sestavíme seznam všech potravin, které jsme psovi dávali během osledních čtyř týdnů. Včetně pamlsků.

2.Abychom mohli zjistit příčinu alergie, bude pes v následujících týdnech dostávat jen takové krmivo, které se skládá pouze ze dvou možných alergenů. Pednostně bychom měli používat základní potraviny, které pes až dosud nikdy nedostal. Nejčastějšími alergeny bývají bílkoviny , jmenovitě kravské mléko, hovězí maso a obiloviny. Jestliže se celkový stav psa po dvou až čtyřech týdnech podávání diety lepší, víme, jaké potraviny pes dobře snáší.

3.Cílem je dosáhnout u psa celkově dobrého zdravotního stavu bez nepříznivých příznaků. Nyní můžeme stravovací plán psa postupně rozšiřovat a psa konfrontovat s možnámi alergeny. Tak můžeme zjistit, která potravina u psa vyvolává alergickou reakci.

4.V této fázi se doporučuje psa převést na dietní krmivo, které je na trhu běžně k dostání. Toto krmivo by mělo být pokud možno chudé a podněty a jednoduchého složení, aby obsahovalo co nejmenší počet alergenů. Jako zdroje bílkovin by nemělo slouži kravské mléko ani hovězí maso či obiloviny, protože potraviny jsou u psů prokazatelné odpovědně za více bež 50% všech alergií na potraviny. Na trhu se nabízí celá řada kvalitních potravin pro citlivé ps, které se skládají výhradně z jemných složek bez obsahu možných alergenů.

Někdy také stačí začit rovnou s posledním uvedeným krokem. Jestliže u svého psa zpozorujete příznaky, které naznačují nesnášenlivost určitých složek potravy, může samotná změna krmiva a přechod na hypoalergenní dietní krmivo častokrát přinést okamžité apotřebné zlepšení. Tím si ušetříme celý proces stanovení diagnózy - a dosáhneme stejného cíle: pes bude zdraví a bez příznaků potravinové alergie.

       Příznaky alergii                                                     Statistika

  • hubnutí                                             Ze statistického hlediska patří mezi
  • letargii                                              plemena psů, u nichž se zvýšenou
  • zpomalení růstu                                 měrou vyskytuje alergie: bulteriéři,
  • kožní vyrážky                                   čau-čauové, west highland white
  • záněty, často za ušima                       teriéři a boxeři.
  • vznik lupů
  • zvracení
  • průjem
  • bolesti břicha