Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravá výživa

Dobrý zdravotní stav a životní očekávání našeho psa jsou závislé na správné a vyvážené výživě.

Abychom poznali, co je pro našeho psa správné, musíme se podívat na jeho praotce vlka. Není jen masožravec, kromě jeho kořistí  jako králíků, zajíců a srnčího, žere ovovce, plody, bylinky, trávy, hmyz a také výkaly bíložravců. Tak získá všechny životně důležité živiny: bílek, tuk vitamíny, minerály, enzymy a balastní látky. Protože naši psi už sami neloví (nemohou a nesmějí), máme my lidé zodpovědnost za jejich výživu. Když budete dbát na následující rady, dosáhnete nejlepších předpokladů pro dlouhý a zdravý psí život.

Přírodní krmení

Výrobci krmiva na celém světě si dali za úkol, vyvinout pro naše psy hotové krmivo v optimálním složení.

Jestliže si zvolíte přírodní produkt bez chemických přísad jako umělých konzervačních látek, barev a aroma, nemůžete udělat s výživou Vašeho psího kamaráda nic špatného.

Jestliže se rozhodnete pro suché krmivo, musí mít Váš pes k dispozice dostatek čisté pitné vody, aby se předešlo poškození ledvin.

Krmení odpovídající věku

Štěně potřebuje stravu, která má jiný poměr masa a rostlinných přísad než nějaký dospělý nebo starší pes. Výrobci krmiva nabízejí pro každý věk optimální krmivo. Jak často má být Váš pes krmený? viz tabulka dole

Především ve fázi růstu a stáří psa byste měli současně provést vitamínovou kůru.

Jestliže Váš pes patří k velké rase, dbejte prosím na to, aby ve svém mládí zůstal štíhlý! Těžká zvířata mají často ve věku mezi třetím a osmým měsícem věku problémy s  klouby.

Vyvarovat se chÿb v krmení

Prosím nedávejte svému psovi žádné zbytky jídel. Kořeněná jídla mohou poškodit zdraví Vašeho psa.

Také čokoláda není dobrá pro psy, může způsobit alergii a je špatná na zuby.

Dobroty pro psy se dostanou v chovatelských potřebách, ale ani smimi to nesmíte přehánět, dobrota by měla být odměnou za dobré chování!

 

POZOR: ne každá kost je vhodná jako krmivo! KOsti se mohou lámat a způsobit zranění nebo ucpání žaludku a střev. Nejlepší je, když svému psovi koupíte speciální vyvinuté kosti z hovězí kůže, které navíc čistí zuby od usazenin zubního plaku.

Krmit podle věku

 

Stáří v měsících

Jak často za den

maso:přílohy

3-5

4x

2/3:1/3

5-12

3x

2/3:1/3

od 12

2x

1/2:1/2

Ve stáří/Při nemocech

3x

1/3:2/3

7 PRAVIDEL KRMENÍ

  • dospělý pes by měl být krmený 2x denně
  • Krmte nejdříve po procházce. Pes po jídle rád odpočívá. Když velcí psi po jídle řádí, vzniká tím nebezpečí přetočení žaludku!
  • Jestli je to možné krmte vždy ve stejnou dobu.
  • Krmivo by mělo stát vždy na stejném místě.
  • Nekrmte příme z ledničky. Příliš studené krmivo může u psů způsobit problémy se žaludkem, jako například zvracení.
  • Umyjte misku po každém jídle horkou vodou.
  • Dbejte na to, aby Váš pes měl stále čerstvou vodu.