Jdi na obsah Jdi na menu
 


               Výživa pro celý život                         

Termín probiotika je užíván organismy . Jsou to mikroorganismy , které jsou přidávané nebo obsažené v potravě a mají za úkol zlepšit zdraví především úpravou střevní mikroflóry . Typickou potravinou tohoto typu je jogurt , acidofilní mléko nebo plísňové sýry . Jejich význam stoupá především po léčbě antibiotiky nebo v situaci , kdy z jakéhokoli důvodu klesá nebo mizí mikrobiální osádka střev , třeba při úporných průjmových onemocněních . Probiotika nejsou běžně  přidávaná do krmiva , ačkoliv jejich přídavek vlastně nemůže nic pokazit . Potíže je spíše v nutnosti zachovat kulturu mikroorganismu živou . Z tohoto důvodu bývají někdy kritizovány tzv. živé jogurty a podobné potraviny , které jsou v neprodyšně uzavřeném obalu a mají extrémně dlouhou dobu životnosti . Jestliže probiotika jsou živé organismy , další podobný termín , prebiotika , je používán pro látky , které také mají vliv na střevní mikroflóru , ale je to nestravitelná složka krmiva , která podporuje růst střevní mikroflóry .

Prebiotika tak vytvářejí , respektive optimalizují prostředí , ve kterém se střevní mikrobi rozmnožují a žijí . Prebiotika jsou v praxi užívaná méně často . Posoudit , zda prostředí střev odpovídá normálu , je již otázka značné odbornosti . Proto se omezíme na konstatování , že správně zvolená a vyvážená strava je tou nejlepší prevencí před narušením střevní mikroflóry . Krmiva , která obsahují takové účinné složky z přirozených zdrojů , bývají někdy označována jako funkční krmiva . Jedná se o analogický termín užívaný v teorii výživy lidí , totiž funkční potraviny . Je užíván pro takové potraviny (krmiva) , které jsou z přirozených zdrojů a mají kromě výživného působení také příznivý účinek na zdraví konzumenta . Funkční krmiva jsou rozhodně lepší než jednotlivé přídavky , protože přirozenost je bezesporu tou správnou cestou ve výživě a kvalitní kompletní krmiva charakterizuje právě to , že používají minimum syntetických přídavků a účinné složky čerpají z přirozených zdrojů . Majitelé psů se často nechají ovlivnit komerčními údaji o množství přídavků do krmiva majících pozitivní vliv na různé životní projevy . Snad nejčastěji jsou v poslední době sledovány přípravky ovlivňující vývoj kloubů . Rozhodně je lepší vybírat krmiva , která mají takový účinek díky látkám z přirozených zdrojů .

Funkční krmiva nejsou léky a je třeba je přijímat dostatečně dlouho , aby se jejich účinek projevil . Působí obvykle komplexně , nejčastěji se projeví na posílení imunity , případně rezistence organismu vůči onemocněním (imunita je specifický proces , rezistence je obecná schopnost organismu odolávat onemocnení) . Často dochází k žádoucímu ovlivnění fyzického i duševního zdraví , případě (nebo současně) ke zpomalení stárnutí . Lidé často vynakládají nemalé částky na přísady a léky , které fungují preventivně či léčebně na kloubní léze . Jen připomenu , že kloubní potíže obvykle nemalou měrou nastartuje genetická dispozice , tedy vrozený sklon k výskytu onemocnění .

Onemocnění kloubů , v anglosaské literatuře , můžete nelézt označení DJD , Degenerative Joint Disease (degenerativní enemocnění kloubů) , u nás často splývá s termínem kloubní dysplasie . Není předmětem našeho příspěvku řešit dopodrobna tuto problematiku . Neuškodí však připomenout , že kloubní onemocnění (a vlastně nejenom kloubní) se projevuje na více úrovních . Počínající potíže jsou provázeny zánětlivými změnami , na ně pak obvykle navazují změny degenerativní . Předejít těmto potížím lze mimo jiné kvalitní výživou . Přídavky označované jako chondroprotektiva jsou tím nejlepším , co se v současné době nabízí a také často používá k podpoře kloubů a jejich vývoje . Sám termín chondroprotektiva naznačuje , že jeijich funkce je ochranná , ale tato ochrana začíná působit až ve chvíli kdy je normální struktura narušena . Přesto se doporučuje je používaná a zdá se , že jejich trvalé užití nemá negativní důsledky a v případě , že se kloubní léze objeví , jsou k dispozici . Dle mého názoru je lepší věnovat pozornost kvalitní vyvážené stravě a látky typu chondroprotektiv používat uvážlivěji , např. v období větší zátěže organismu . Takovou zátěží není jen přímá zítěž pohybového aparátu , jak by se mohlo na první pohled zdát , ale třeba i odstav štěněte od matky apod.